ما اینجا هستیم تا بتوانیم در کنار یکدیگر راه پر پیچ و خم امورات ثبتی را بپیماییم
 
آخرین مطالب
 
پیوندهای روزانه
دفتر ثبت تجاری

 به موجب ماده 6 قانون تجارت ، هر تاجری به استثناء کسبه جزء ، مکلف است دفاتر ذیل را که دفاتر تجاری نامیده می شود تهیه و جهت حسن انجام امور تجاری در اختیار داشته باشد:
1.دفتر روزنامه
2.دفتر کل
3.دفتر دارایی
4.دفتر کپیه یا اندیکس
وفق ماده 166 قانون تجارت " در نقاطی که وزارت عدلیه مقتضی دانسته و دفتر ثبت تجارتی تاسیس کند ، کلیه اشخاصی که در آن نقاط به شغل تجارت اشتغال دارند اعم از ایرانی و خارجی - به استثناء کسبه جزء - باید در مدت مقرر اسم خود را در دفتر ثبت تجاری به ثبت برسانند والا به جزای نقدی محکوم خواهند شد".
بنابراین تجار مکلفند به موجب ماده 44 آیین نامه ثبت تجاری ظرف یک ماه از آغاز فعالیت تجاری نسبت به ثبت مشخصات خود و نیز نوع کسب و کار اقدام نمایند.چرا که در غیر این صورت عملیات آن ها وجاهت قانونی نخواهد داشت.

  • نحوه ثبت تجارتی

در اداره ثبت دفتری به عنوان ثبت تجارتی تهیه شده است که دادستان محل یا نماینده او آن را شماره گذاری کرده و به امضای خود و مهر دادسرا ممهور می کند.مجموع عده صفحات با تمام حروف در اول و آخر هر دفتر با ذکر تاریخ قید می گردد.
 محل ثبت در تهران اداره ثبت شرکت ها و مالکیت صنعتی و در شهرستان ها ادارات ثبت می باشند.تجار و شرکت ها و بنگاه های تجاری مقیم ایران اعم از ایرانی و خارجی جهت ثبت نوع تجارت خود می بایست به اداره ثبت شرکت های تجاری و مالکیت صنعتی تهران و در شهرستان ها به همان دفتر ثبت تجاری که به این امر اختصاص داده شده مراجعه نمایند. برای ثبت در دفتر تجارتی می بایست اظهارنامه ای در 3 نسخه روی نمونه های چاپی مخصوصی که از طرف اداره ثبت شرکت ها تهیه شده است تنظیم و به دفتر ثبت تجارتی تسلیم شود.
در اظهارنامه ، موارد ذیل درج می گردد:
1.نام و نام خانوادگی بازرگان و رییس بنگاه و مدیران شرکت و اسم تجارتخانه یا بنگاه یا شرکت
2.تاریخ و محل تولد و شماره شناسنامه و محل صدور 
3.تابعیت اصلی و تابعیت فعلی
4.در صورتی که تابعیت کشور دیگری را تحصیل نموده باشند تاریخ و طرز تحصیل تابعیت ثانوی هم باید قید گردد.
5.تاریخ ورود به ایران و شماره و محل صدور پروانه اقامت برای خارجیان
6.محل اقامت شخصی ، محل تجارتخانه یا بنگاه با قید نشانی کامل محل مرکز اصلی شرکت و شعبات آن
7.میزان سرمایه در شرکت های تجارتی
8.شماره ثبت منگنه و پلمپ دفاتر تجاری با توجه به مواد 6 و 12 قانون تجارت
9.عنوان تلگرافی ، شماره تلفن ، کتاب رمز تجارتی ( اگر داشته باشد)
10.قید شماره ثبت علائم تجاری
11.در صورتی که شرکت یا بنگاه یا تاجر منحصراَ به معاملات داخلی اشتغال دارد باید نوع معاملات و نام کالایی که مورد معامله می باشد قید شود.
122.هر گاه شرکت یا تجارتخانه یا بنگاه به تجارت خارجی اشتغال داشته باشد باید معین نماید که وارد کننده است یا صادر کننده یا حق العمل کار یا هر سه و در صورت امکان ارقام کالای عمده ای که اختصاصاَ صادر یا وارد می نماید  معین گردد.
 ثبت اطلاعات مربوطه در دفتر مزبور عمل اداری است و اداره ثبت هیچ گونه رسیدگی و تحقیقی راجع به صحت و سقم اظهاراتی که از طرف تاجر می شود به عمل نمی آورد.بنابراین طریقه ثبت " اعلامی " است و اداره ثبت به هیچ وجه نمی تواند اعتبار اطلاعات مزبور را تایید کند.لازم به ذکر است علاوه بر ثبت فعالیت تجاری ، کلیه تغییرات بعدی مربوط به شرکت اعم از تاجر و تجارتخانه ها نظیر فوت ، ورشکستگی ، حجر ، ابطال ، تصفیه ، تقسیم اموال ، افزایش یا کاهش سرمایه ، تغییرات اساسنامه و ...باید فوراَ در دفتر ثبت تجاری ثبت گردد.
 بدیهی است عدم انعکاس تغییرات مربوطه و یا هر گونه اخفاء اطلاعات که موجب ضرر و زیان و اغفال دیگران شود موجبات پاسخگویی فرد را فراهم نموده و عدم ثبت  مراتب ، نافی مسئولیت و جبران خسارات وارده و قصور قانونی شخص خاطی نخواهد بود.
در انتها ، شایان ذکر است، عضویت اتاق بازرگانی و تحصیل کارت بازرگانی موکول به ثبت نام تجار در دفتر ثبت بازرگانی می باشد.


در صورت نیاز به هر گونه راهنمایی با ما تماس حاصل فرماییدمی توانید دیدگاه خود را بنویسید
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
 
 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات